Alkooli duke bere Se KSja çfarë i shkakton meshkujve dhe femrave vera

Kush thotë që seksi-tapë nuk është lloji më i mirë gënjen! O. K… Ndoshta jo…, por ka njëfarë të vërtete të gënjeshtërt në atë deklaratë. Ndërsa seksi-tapë mund të mos jetë ide e mirë, të pish disa gllënjka para se të fillosh lojën “kush-zhvesh-kë-i-pari” mund të jetë e mirë për trupin. Studime të reja tregojnë se alkooli mund të të ndezë zjarrin e përbrendshëm, por kujdes, jo të gjitha llojet e alkoolit. Sipas shkencëtarëve, një apo dy gota verë të kuqe në ditë mund të përmirësojë jetën tuaj seksuale. Quercetina, një përbërës i gjetur në verën e kuqe, bllokon enzimën UGT2B17, që përdoret nga organizmi mashkullor për të larguar testosteronin.

Meshkujt dhe vera

Hulumtimet tregojnë se burrat që pinë dy gota verë të kuqe në ditë kanë një nivel testosteroni më të lartë se ata që nuk pinë verë të kuqe. Niveli i lartë i testosteronit rrit dëshirën për të bërë seks.

Pirja e verës së kuqe rrit sasinë e gjakut që shkon drejt zonave erogjene, duke zgjuar dëshirën për seks. Por, kjo nuk do të thotë që sa më shumë verë të pish aq më shumë do të rritet oreksi seksual. Dy gota në ditë mjaftojnë. Kaq!


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *