DUHET T’I SHIHNI PATJETËR/ A ËSHTË KJO PRERJA MË “S EKSI” E FLOKËVE PËR

Nga të gjitha prerjet e flokëve që ekzistojnë, një prej modeleve që vazhdon t’i rezistojë kohës mbetet prerja “bob”.

Modelet e flokëve të shkurtra ose mesatarisht të shkurtra kanë ekzistuar të paktën që nga vitet 1920 (edhe pse potencialisht edhe më herët se kaq) dhe kanë betur një trend kryesor që atëherë.

Së fundmi, këtë sezon – një nga modelet bob që po qarkullon me shpejtësi është “Sliced Bob”

Parukierët thonë se është prerja ideale për “një ndryshim, me pa risk”.

“Është një stil shumë në modë, që s’ka nevojë për shumë mirëmbajtje dhe është e lehtë t’i stilosh në shtëpi”, thotë Jenna Spino, stiliste flokësh.

Pse quhet “sliced” (i prerë)? Emri merret nga metoda që përdoret për prerjen. “Slicing” është një teknikë që ‘teksturizimi që thyen forma të theksuara”. Heq peshën nga floku, krijon lëvizje dhe teksturë.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *